مقدار ترکیه زندان صندوق قانون زندانی

مقدار: ترکیه زندان صندوق قانون زندانی قانون اساسی نماینده مجلس خبر

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اگر برجام بهم خورد، آنها را حیرت‌زده می‌کنیم / رییس شرکت انرژی اتمی

مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با حضور دکتر علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس شرکت انرژی اتمی، معاونین و

اگر برجام بهم خورد، آنها را حیرت‌زده می‌کنیم / رییس شرکت انرژی اتمی

رییس شرکت انرژی اتمی: اگر برجام بهم خورد، آنها را حیرت زده می کنیم

عبارات مهم : انرژی

مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با حضور دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس شرکت انرژی اتمی، معاونین و مدیران، نخبگان و پیشکسوتان این عرصه 20 آبان ماه 1396 در سالن دکتر حسابی شرکت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، معاون رییس جمهور در سخنانی در این مراسم که روز شنبه برگزار شد ضمن ابراز خرسندی از حضور صورت هایی ارزشمند، خدمتگزار، صادق و خالص همچون دکتر امراللهی، دکتر خزانه، دکتر فرخی، دکتر کاشیگر، دکتر فرهودی، دکتر پذیرنده، دکتر قنادی و … در پنجاهمین سالگرد راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: شما باید به 50، 60 یا 70 سال گذشته برگردید و ببینید در علوم و فناوری هسته ای در چه وضعیتی بودیم. اگر نبود فکر بلند این بزرگواران و چشم اندازی که در وجود عزیزانی مثل جناب آقای دکتر آزاد، دکتر حسابی و دکتر جناب نهادینه شده است بود، یقیناً الان اینجا نمی ایستادیم و این گونه به گذشته خود افتخار نمی کردیم. تاریخ کشور عزیزمان ایران مشحون از سختى ها و آسانى ها هاست. به خصوص این بحران که در دو سه قرن اخیر داشتیم موجب شد کشور عزیزمان ایران از افتخارات گذشته خود کمی فاصله بگیرد و ما درست در زمانی که دنیا راه به سوی پیشرفت گشود، متأسفانه کنار گذاشته شدیم.

اگر برجام بهم خورد، آنها را حیرت‌زده می‌کنیم / رییس شرکت انرژی اتمی

وی افزود: در نیم قرن گذشته افرادی زمینه پیشرفت علم و فناوری و صنعت کشور را تا جایی که مقدور بوده فراهم کرده اند و ما از آنها همواره تقدیر می کنیم. جناب آقای دکتر سهرابی را می بینیم که واقعاً یکی از دانشمندان بنام کشور عزیزمان ایران در عرصه بین المللی هست. دکتر قریب را که در حوزه اکتشاف و استخراج و کلاً سیکل سوخت واقعاً زحمات بسیار ارزشمندی کشیدند. امروز افتخار دیدن این بزرگان را داریم.

رییس شرکت انرژی اتمی سپس به قدردانی از زحمات دکتر افشار بکشلو از جمله دست اندرکاران اولیه راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران پرداخت و افزود: اکنون 40 سال از زمانی که توفیق آشنایی با ایشان را داشتم، می گذرد. من قبل از انقلاب با ایشان در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران آشنا شدم. بعد انقلاب شد و بحث راکتور بوشهر پیش آمد که آیا ادامه پیدا کند یا نکند. ما به اتفاق در گروهی بودیم که گزارشی با عنوان “وضعیت تناوب سوخت نیروگاه بوشهر به چه صورت است” در ارتباط با سیکل سوخت نیروگاه بوشهر نوشتیم.

مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با حضور دکتر علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس شرکت انرژی اتمی، معاونین و

صالحی با ذکر آثاری که مرحوم دکتر اولیاء، پیشکسوت صنعت هسته ای در شرکت بر جای گذاشته هست، گفت: دکتر اولیاء را همه شما می شناسید. تعداد زیادی از عزیزان را ایشان تربیت کردند. راه ایشان همچنان ادامه دارد.

وی در این زمینه و در حوزه تولید رادیوداروها خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر در امر رادیوداروها قدم های بلندی را برمی داریم. مسئولان به خوبی کار را پیش می برند. خوشبختانه در بحث جی ام پی کار ساختمانی و طراحی ها شروع شده است هست. این کار، کار بزرگی است و قریب به 60 میلیون یورو هزینه دارد که امیدواریم در 4 سال آینده تکمیل شود و ما در عرصه رادیودارو در چارچوب (جی ام پی) بتوانیم در غرب آسیا حرفی جهت گفتن داشته باشیم.

صالحی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: نمی خواهم غلوآمیز صحبت کنم. به عنوان یک دانشجو بنده واقعاً از کسانی که این شرکت انرژی اتمی را به وجود آوردند خیلی ممنونم و این حقیر خود را میراث دار آنها می دانم. دکتر اعتماد کار بزرگی را انجام داد. این محلی که ما نشسته ایم مربوط به دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران است و بنا بر توجیهات درست سال 1353 در چارچوب شرکت به وجود آمد و دکتر اکبر اعتماد عهده دار ریاست آن شد. قانون بسیار متقنی آن وقت نوشته شد. هر گاه من و یا کارشناسان آن را مرور می کنیم می بینیم که آن قدر این قانون متقن نوشته شده است که اگر امروز هر چه بخواهید در آن دخل و تصرف کنید، می بینید بدتر می شود و بهتر است این قانون محفوظ بماند.

اگر برجام بهم خورد، آنها را حیرت‌زده می‌کنیم / رییس شرکت انرژی اتمی

رییس شرکت انرژی اتمی در بخشی دیگر از سخنانش به امضای پیمان ان پی تی به وسیله کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و افزود: بعد از مرور روند تحول علوم و فناوری هسته ای، متوجه شدم جهت اینکه وارد عرصه فناوری هسته ای شویم با فشار آمریکا باید ان پی تی را امضا می کردیم؛ با این وجود مسئولان وقت شرکت بسیار قشنگ حرکت کرده بودند. به این صورت که همه صنعت هسته ای را در نظر گرفته بودند نه فقط ساخت نیروگاه بلکه تأمین نیازهای آن را هم دیده بودند.

صالحی افزود: آینده نگری شده است بود که اگر نیروگاهی می خرند نیروی انسانی مورد نیاز و دیگر الزامات از جمله سوخت آن را نیز تأمین کنند تا در ارتباط با ادامه حیات نیروگاه اگر نگویم خودکفا، خوداتکا باشیم. نمی شود نیروگاه داشت و میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرد و نسبت به سوخت آن بی توجه بود. این آینده نگری ها همه جای تقدیر دارد.

مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با حضور دکتر علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس شرکت انرژی اتمی، معاونین و

وی که در جمع پیشکسوتان راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران سخن می گفت ادامه داد: حداقل کاری که انجام می دهیم این است که باید رو به جلو حرکت کنیم و به عقب برنگردیم و خشتی بر خشت هایی که پیشکسوتان روی هم گذاشته اند، قرار دهیم.

صالحی سپس در زمینه فرایند اکتشاف در شرکت گفت: از سال 88 که افتخار حضور در شرکت پیدا کردم با اجازه ای که از مقام معظم رهبری گرفتیم، توانستیم جستجوی هوایی را انجام دهیم و امکاناتی را از خارج وارد کنیم. آن هم به سختی. لیکن اجازه تامین آن داده نمی شد. هلی کوپترهایی وارد شد. الان قریب به 73 تا 74 درصد برداشت هوایی از خاک کشور عزیزمان ایران انجام شده است هست. این رقم با نسبت 20 درصدی که حداکثر قبل از انقلاب انجام شده است بود قابل مقایسه نیست. ضمن اینکه تحلیل تصویرهای را هم خودمان انجام می دهیم. در اکتشاف برداشت تصویرهای یک بحث و تحلیل آن بحثی دیگری هست. الان شرکتی داریم که در این زمینه ارائه خدمات می دهد.

اگر برجام بهم خورد، آنها را حیرت‌زده می‌کنیم / رییس شرکت انرژی اتمی

وی به مقایسه شرایط پیشین با اوضاع امروز کشور در این حوزه پرداخت و گفت: قبلاً در شرایطی بودیم که اگر می خواستیم کاری انجام دهیم لاجرم باید سریع انجام می دادیم و خیلی وقت نداشتیم. الان زمانی است که می توانیم به صورت منطقی جلو برویم. به عنوان مثال در زمینه سانتریفیوژ از ابتدای خلق فکر ساخت یک سانتریفیوژ تازه تا وقت تولید آن به 8 سال وقت نیاز است و ما هم داریم همین مسیر را طی می کنیم و خوشبختانه توفیق زیادی هم نصیب مان شده است هست. الان با چین و کشورهای دیگر مذاکره می کنیم. البته این کشورها یک سری شرایطی مثل پیوستن به یک سری کنوانسیون ها، ایمنی و … دارند و ما خیلی شتابی جهت پیوستن به کنوانسیون های بین المللی نداریم. از این رو با تأمل جلو می رویم.

صالحی سپس در زمینه ساخت 2 نیروگاه تازه گفت: 2 نیروگاه را در حال احداث داریم. یعنی 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری باید انجام دهیم. به خاطر شرایط آب و هوایی نیروگاه های بزرگ را باید در جنوب و یا در شمال ایجاد کنیم. ولی نیروگاه های کوچک را می توانیم در محل مصرف ایجاد کنیم.

95 درصد کارهای قرارداد ساخت بیمارستان هسته ای به اتمام رسیده است و تنها بخش مربوط به گارانتی بانکی با اتریش باقی مانده

وی راجع به ذهنیتی که افکار عمومی از انرژی هسته ای دارند اظهار کرد: متأسفانه تصور اذهان عمومی از انرژی هسته ای غالباً موضوعاتی نظیر سانتریفیوژ و غنی سازی هست، در حالی که صنعت هسته ای کاربردهای دیگری در کشاورزی، صنعت و سلامت نیز دارد. چنانچه در حال حاضر دست اندرکار احداث یک بیمارستان هسته ای هستیم. این هم یک صنعت است و هم دانش که هم عرضه خدمات در سلامت دارد و هم برداشت و استفاده علمی خواهد داشت. 95 درصد از کارهای قراردادی آن به اتمام رسیده است و تنها بخش مربوط به گارانتی بانکی آن با کشور اتریش باقی مانده که در حال انجام آن هستیم. ان شاء ا… شاهد بیمارستانی مدرن در غرب آسیا خواهیم بود.

رییس شرکت انرژی اتمی با اشاره به بحث مذاکرات هسته ای گفت: در بحث مذاکرات این توجه را داشتیم که ممکن بود آنها زیر قرارداد بزنند. به همین علت آینده نگری هایی را جهت برگشت پذیری کرده بودیم. ما با خوش باوری در مذاکره شرکت نکردیم.

وی با بیان این که برجام جهت همه طرف ها بافایده است تأکید کرد: برجام جهت ما، جامعه بین الملل و استحکام بخشیدن به ان پی تی مهم هست. اگر برجام بهم بخورد هیچ کنوانسیونی نمی تواند از استحکام مورد نیاز برخوردار باشد. امیدواریم این اتفاق پیش نیاید. ولی اگر برجام بهم بخورد ما آنها را حیرت زده خواهیم کرد.

صالحی سپس به چالشی که در سال 88 با آن روبرو شده است بود پرداخت و گفت: هنگامی که جهت نخستین بار عهده دار مسؤولیت در شرکت شدم، سوخت راکتور رو به اتمام بود. برادر بزرگوارم آقای آقازاده که جا دارد از ایشان هم به عنوان مدیری موفق تقدیر کنیم نامه ای به آقای البرادعی نوشته بودند که ما 20 درصدمان در حال اتمام هست، بفرمایید که آرژانتین یا هر کشور دیگری مثل وقت آقای امراللهی این 20 درصد را در اختیار بگذارند. بنده که به شرکت آمدم آن نامه را پیگیری کردم. چون مدتی در وین بودم با آقای البرادعی هم روابطی داشتم، ایشان نامه آقای آقازاده را نشان داد و گفت شما که پیگیری می کنید، این بار جهت تحویل سوخت بیست درصد هم شرایط گذاشته اند. نامه ای غیررسمی به وسیله آمریکا و روسیه نوشته بودند و گفته بودند حاضریم 20 درصد را در قبال پذیرش شروطی تأمین کنیم. من هم گفتم هیچ دلیلی ندارد که ما آن شروط را بپذیریم. این شروط حاکمیت ملی ما را زیر سؤال می برد. راکتور ما جهت تولید رادیودارو است و قبلا هم سوخت 20 درصد را گرفته بودیم.

وی ادامه داد: بحث از آنجا شروع شد. من از مذاکره با آقای البرادعی برگشتم؛ به رییس جمهور وقت گفتم این ها به ما 20 درصد را نخواهند داد، اجازه بدهید ما کار را شروع کنیم. بنده به گونه ای کار را شروع می کنم که نه با مقررات بین المللی در تعارض باشیم و نه سر و صدا می کنیم، ولی کار را شروع می کنیم. برآورد هزینه کردیم. گروهی را تشکیل دادیم و شبانه روز آن گروه کار کردند.

صالحی در ارتباط با نقش شهید شهریاری در پیشبرد تولید سوخت 20 درصد گفت: دکتر شهریاری عزیز بخشی از محاسبات را عهده دار بودند و افرادی را نیز تربیت کردند. به این ترتیب مقدمات 20 درصد را فراهم کردیم و دو ساله 20 درصد را توانستیم از زیر صفر تأمین کنیم.

بنا بر این گزارش، در بخشی دیگر از این مراسم دکتر موافقی، رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در بیان تاریخچه ای از راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: اکنون50 سال بهره برداری امن راکتور را پشت سر می گذاریم. تیم بهره بردار توانسته اند 50 سال بهره برداری آن را در کارنامه خود داشته باشند که دستاورد مهمی محسوب می شود.

وی افزود: ساختار راکتور پایتخت کشور عزیزمان ایران تقریبا دست نخورده و ساختار اولیه آن حفظ شده است است.

موافقی سپس در ارتباط با کاربرد راکتور گفت: این کاربردها مشمول بر تولید رادیوداروها و رادیوایزوتوپ ها، بعضی از کاربردهای تابشی نوترون و نوترون سریع و رادیوگرافی نوترون هست. راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران نقش بسیار مهمی را در تربیت نیروی انسانی و مهندسین هسته ای و فیزیک دانان هسته ای داشته هست. الان چیزی حدود 5 نسل است که مهندسین هسته ای کشور ما در این راکتور آموزش دیده اند.

هم چنین دکتر محمد قنادی، معاون برنامه ریزی هسته ای شرکت از جمله دیگر سخنرانان بود که در این زمینه گفت: علاوه بر نقش این راکتور در تربیت دانشجویان و متخصصان، راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران به مثابه قدرت یک کشور هست. اگر راکتور تحقیقاتی را با راکتور قدرت مقایسه کنیم تفاوت عدیده ای وجود دارد. لذا تولید رادیوایزوتوپ ها در راکتور قدرت امکان پذیر نیست.

وی افزود: راکتور تحقیقاتی در پزشکی و صنعت خدمات ارزنده ای را جهت جامعه بشری ارائه می دهد.

قنادی خاطرنشان کرد: بنده یکی از بازدیدکنندگان این راکتور بودم که پروژه ای راهبردی را در سال های 70-69 اجرا کردم که 6-5 سال طول کشید و بحث ما با آژانس زیاد از این وقت طول کشید.

وی ادامه داد: در سال 1386 به ما اطلاع دادند که دیگر مولیبدنی به کشور نخواهد آمد، با توجه به این مسأله و درماندگی پزشکان و عدم تأمین رادیوداروی بیماران؛ پروژه مولیبدن را شروع کردیم و به مدت 4 سال ادامه دادیم. این پروژه در راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران ادامه پیدا کرد و توانستیم مسئله بیماران دردمند را مرتفع کنیم.

وی سپس از کسانی که در این پروژه ها همکاری کردند تقدیر کرد.

در این مراسم بعضی دیگر از پیشکسوتان به بیان خاطرات و سخنانی کوتاه از تجربیات و پرسشها پیش روی خود پرداختند.

مراسم پنجاهمین سالگرد راکتور تحقیقاتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با تقدیر از پیشکسوتان و نخبگان عرصه راکتور تحقیقاتی و اهدای لوح تقدیر به آنها آخر یافت.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | نیروگاه | نیروگاه | انرژی هسته | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz