مقدار ترکیه زندان صندوق قانون زندانی

مقدار: ترکیه زندان صندوق قانون زندانی قانون اساسی نماینده مجلس خبر

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری اولویتم ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است / اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم «همه می‌دانند» در جشنواره کن گفت همچنان اولویت من ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است و امیدوارم فیلم جدیدم در کشور عزیزمان ایران

اولویتم ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است / اصغر فرهادی

اصغر فرهادی: اولویتم ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است

عبارات مهم : ایران

اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم «همه می دانند» در جشنواره کن گفت همچنان اولویت من ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است و امیدوارم فیلم جدیدم در کشور عزیزمان ایران نیز اکران شود.

به گزارش ایسنا، اصغر فرهادی که به همراه «پنه لوپه کروز»، «خاویر باردم»، «ریکاردو دارین» و تهیه کننده این فیلم «الکساندر ماله گای» و «آلوارو لونگاریو» در این نشست خبری حضور یافته بود راجع به ابعاد متفاوت این فیلم صحبت کرد.

اولویتم ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است / اصغر فرهادی

وی راجع به ساخت فیلم در یک فرهنگ و زبان دیگر و رسیدن به ایده های ساخت و ساختاربندی آنها با در نظرگرفتن این که تاکنون یک فیلم در فرانسه و یک فیلم در اسپانیا ساخته گفت: واقعا کار کردن در یک فرهنگ و زبان دیگر کار دشواری است ولی یک راه وسطی هم وجود دارد، من راجع به مشترکات میان فرهنگ ها کار کردم و اگر قرار بود راجع به مباحث لوکال (داخلی) آنها فیلم بسازم نمی توانستم. به این اعتقاد دارم و بارها این را گفته ام یکی از دلایلی که در فرهنگ های دیگر کار کرده ام و در آینده نیز ممکن است کار کنم این است که احساس می کنم آنقدری که رسانه ها این تصور را ایجاد کرده اند که آدم ها در گوشه کنار دنیا با هم متفاوت هستند واقعیت ندارد، ما به لحاظ احساسی در همه جای دنیا زیاد شبیه هم هستیم، عشق، نفرت و خشم همه این ها حس هایی هستند که در همه جای دنیا شبیه هم هستند ولی شکل بیان این احساسات در فرهنگ های متفاوت تفاوت دارد و ما باید بدانیم که چقدر شبیه هم هستیم. این هم جهت افراد سایر فرهنگ ها که تصوراتی راجع به مردم کشورم دارند بافایده است و هم جهت کسانی که در کشورم زندگی می کنند و تصور می کنند افراد سایر نقاط دنیا خیلی متفاوت از خودشان هستند.

وی در ادامه توضیح داد: در فرنسه اول فیلمنامه را نوشتم و بعد به دنیال بازیگر گشتم ولی در مورد فیلم «همه می دانند» از ابتدا می دانستم که قرار است بازیگران آن «خاویر باردم» و «پنه لوپه کروز» باشند. «باردم» را چند سال پیش در لس آنجلس دیده بودم و «کروز» را نیز چند سال بعد در مادرید ملاقات کردم. در واقع من می خواستم این فیلم را سریعتر بسازم ولی مجبور شدم جهت چند هفته به کشور عزیزمان ایران بازگردم و در انجا احساس کردم که باید فیلمی در کشورم بسازم و فیلم «فروشنده» را ساختم. سپس به پروژه این فیلم در اسپانیا بازگشتم و «خاویر» و «پنه لوپه» خیلی زیاد از آنچه معمولا بازیگران انجام می دهند در فرآیند ساخت این فیلم به من کمک کردند و این تجربه بسیار خوبی بود.

اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم «همه می‌دانند» در جشنواره کن گفت همچنان اولویت من ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است و امیدوارم فیلم جدیدم در کشور عزیزمان ایران

فرهادی در پاسخ به سوالی راجع به آخر بندی متفاوت فیلم «همه می دانند» در مقایسه با سایر آثار مشابه خود توضیح داد: زیاد فیلم هایی که می نویسم دارای آخر باز هست. خودم خیلی موافق این اصطلاح نیستم. دوست دارم هنگامی که قصه تمام می شود یک قصه تازه در ذهن تماشاگر شکل بگیرد که این آدم ها چه سرنوشتی خواهند داشت و بیننده دلواپس آینده آنها باشد. هر موقع که نوشتم و از سن ۱۳ سالگی هر چه که نوشتم این گونه بوده و بسیاری فکر می کنند جهت نوشتن قصه ها در ذهنم خیلی حساب کتاب می کنم ولی باید بگویم که در مرحله اول همه چیز از قلب و دورنم می آید و هنگامی که به آخر داستان نزدیک می شوم به خودی خود این گونه می شود و تعمدی در کار نیست. ولی از این بابت خوشحالم چون این نوع آخر بندی این امکان را فراهم می کند که ما آدم ها را در آخر قصه فراموش نکنیم و فکر کنیم قصه بعدی چه خواهد بود.

راجع به این که این فیلم چقدر ایرانی است نیز باید بگویم این فیلم در ظاهر کاملا اسپانیایی است و خوشحالم که اسپانیایی هایی که دیشب فیلم را دیدند این وجه از فیلم را کاملا تشخیص دادند. ولی یک روح ایرانی و شرقی نیز در فیلم وجود دارد. در هنر کلاسیک ایرانی، بازیگران و صورت های معروف تلاش می کردند سازنده اثر دیده نشود و این چیزی است که آقای کیارستمی نیز در فیلم هایش انجام می داد و دوست داشت کارگردان در فیلم دیده نشود و این یک ایثارگری هست. ما در معماری و در هنرمان در مقطعی این را دارشتیم. تمام تلاش من این بود که در این فیلم به نظر بیاید کارگردان نیست. از بین بردن کامل خالق اثر چیزی است که در واقع روح شرقی این فیلم است.

«پنه لوپه کروز» بازیگر نقش مهم این فیلم نیز با اشاره به این که جهت بازی در این فیلم دستمزدی برابر با همسرش «خاویر باردم» گرفته با تمجید از اصغر فرهادی گفت: او به همه شرح دقت فراوانی دارد و همه غلط های ما را تشخیص می داد. کم می خوابید و تمام دیالوگ های ما را خط به خط حفظ بود و همه آنها را به ما یادآوری می کرد. شما هرگز نمی توانید سر او کلاه بزارید! فرهادی دیدی باز جهت بحث و گفتگو دارد و به کوچکترین پرسشها نیز دقت می کند.

اولویتم ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است / اصغر فرهادی

«خاویر باردم» دیگر بازیگر این فیلم نیز گفت فرهادی یکی از اسپانیایی ترین فیلم ها را ساخته هست، حتی زیاد از فیلم های کارگردان اسپانیایی. او خود را وقف فیلم می کند و به شرح توجه زیادی دارد.

فرهادی در این نشست خبری بیان کرد همچنان اولویت من ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است و فیلم هایم را نیز تا جایی که بشود تلاش می کنم در کشور عزیزمان ایران نمایش دهم. راجع به این فیلم هم نمی دانم چه اتفاقی می افتاد و فیلم دوباره تدوین می شود یا خیر. من کار خودم را می کنم و اگر امکان نمایش آن فراهم شود بسیار خوشحال می شوم. در یکی دو روز گذشته خبر های دوست داشتنی زیادی از کشور عزیزمان ایران دریافت کردم و مردم از نمایش فیلم در افتتاحیه کن خوشحال بودند. میل قلبی من نمایش فیلم در کشور عزیزمان ایران است.

اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم «همه می‌دانند» در جشنواره کن گفت همچنان اولویت من ساخت فیلم در کشور عزیزمان ایران است و امیدوارم فیلم جدیدم در کشور عزیزمان ایران

واژه های کلیدی: ایران | فرهنگ | نمایش | ایرانی | ایرانی | اصغر فرهادی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz